PRAHA DĚTEM

BEZPEČNÁ ZÁBAVA V CENTRU PRAHY

V úterý 30.8. se Staroměstské náměstí v Praze proměnilo ve velké hřiště pro děti i jejich rodiče. Celý den byl věnován sportovně-kulturní a charitativní akci, která širokou veřejnost zábavným způsobem seznámila se zásadami první pomoci při úrazu i s tím, jak nehodám předcházet.

Den plný her zahájili moderátoři Gábina Partyšová a Martin Dejdar, kteří během nabitého osmihodinového programu přivítali na pódiu desítky významných hostů a účinkujících. První slova patřila Petru Jáklovi, v jehož hlavě se nápad na zorganizování akce Praha dětem zrodil a JUDr. Petru Hulinskému, předsedovi finančního výboru Magistrátu hl. m. Prahy, jenž ho bez váhání podpořil.  Podobné akce vítá, bezpečnost dětí v Praze mu totiž leží na srdci už proto, že je sám otcem- jeho syn je nejmladší rekordman v přerážení YTONGU a své umění na akci také předvedl. Petr Jákl zase předvedl celou rodinu, půvabnou manželku Romanu, která je pouhé tři měsíce po porodu opět štíhlá jako proutek a dcerky Sofinku a Elisu. Právě ony mohou za to, že se jejich táta pustil do tak veřejnosti prospěšné a užitečné akce.

Myslím si, že spousta rodičů zapomíná na jednoduché věci  jako jsou třeba bezpečnostní helmy, které se dnes nepoužívají jen na kolo nebo brusle, ale jsou vhodné i pro menší děti, které na hřištích milují prolézačky, na pravidlo, že tramvaj má na přechodu pro chodce přednost, nebo na to, jak může být bezpečnostní fólie na skle užitečná. Sám bych ji uvítal, když jsem jako malý kluk při honičce se sestrou proskočil skleněnými dveřmi a byl jsem celý pořezaný. A tak jsem začal přemýšlet o tom, že bych udělal podobnou akci a na zásadní problémy bezpečnosti upozornil.  Dnešním dnem to ale nekončí. Praha dětem je pilotní akce projektu Bezpečnost dětí a mládeže, která bude pokračovat v dalších městech a krajích České republiky. Její vize je jednoduchá: poukázat na aspekt bezpečnost a zapojit subjekty, které jsou s touto problematikou přímo spojené“ řekl organizátor akce Petr Jákl.

Sám jde svým dětem příkladem. Automaticky se poutá v autě, i kdyby měl ujet jen dvacet metrů  a dokonce si dává pozor na to, aby nepřecházel na červenou.  S dítětem by mne to vůbec nenapadlo, ale musím přiznat, že sám jsem to někdy dělával.  Teď se mi stala nepříjemná situace v Anglii. Přecházel jsem silnici, podíval jsem se doleva a vstoupil na přechod, když mi zprava snad dvacet centimetrů od obličeje projel autobus. Od té chvíle jsem si zapamatoval, že se musím rozhlížet na obě strany, ať se děje, co se děje.“  
Přínos akce si pochvaloval i první náměstek primátora hl.m. Prahy a radní pro dopravu Karel Březina (ČSSD). Bezpečností silničního provozu a zejména ochraně dětí se v Praze intenzivně věnujeme, a proto jsme se rozhodli podpořit tuto akci. Osobně jsem přesvědčen, že tato problematika musí být neustále ve středu zájmu, protože i jen chvilková nepozornost může vést k nehodě s tragickými následky, uvedl Karel Březina.
Medvěd, had a neohrožené slavné maminky

Program se po úvodních slovech utěšeně rozjel a rychle přilákal nejen obyvatele Prahy, kterým byl především určen. Největšími lákadly bezesporu bylo trio Maxim Turbulenc, které pro tuto příležitost zvolilo tematické kostýmy  s potiskem dopravních značek, Dagmar Patrasová, jejíž autogram vítězoslavně ulovil například syn Jany Adamcové Daniel nebo Hanka Kynychová, která se svěřila, že od září jdou její čtyřletá dvojčata poprvé do školky. Nebyla ostatně jedinou maminkou, kterou čekala po prázdninách změna.  Také moderátorka Gábina Partyšová vyprovodí poprvé svého syna do mateřské školky a tuší, že nebude brečet jen Kristián, který má období „závislosti“ na mamince, ale i ona. Zábavu rozproudily také skupiny Chebejet, Kroky Michala Davida, a 5Angels.
Na návštěvu přijela i zvířata, která okamžitě strhla pozornost dětí i dospělých. Medvěd zajímal děti víc než had, o kterého se ovšem téměř přetahovaly slavné dámy. Neohroženě si ho kolem krku omotala Eva Decastelo, která dorazila s oběma dětmi, ale i Dáda Patrasová, která se každou chvíli mohla stát babičkou. „Dnes mají mladí termín, tak kontrolujeme s manželem telefon, jestli nezavolá syn a nebudeme mít porod v přímém přenosu,“ smála se Dáda. Na vnuka se už moc těší, i když hlídací babička díky pracovním povinnostem nebude.

Miminka si mohla zatím prohlédnout v kočárcích slavných maminek, do centra Prahy dorazily s dcerkami Romana Jákl Vítová, Zuzana Belohorcová, Kateřina Kristelová nebo Eva Decastelo. S potomky odrostlými dětským kočárkům přišli Pavel Kožíšek, Markéta Hrubešová a Eva Čížkovská. Její dcera se věnuje krasobruslení a tak jí skončily prázdniny už dávno. „Měla volno jen čtrnáct dní, už zase trénuje. Tady předvede s kamarády takzvanou suchou verzi, led nám nedovezli,“ vysvětlila se smíchem herečka.

Partyšovou ošetřovali záchranáři

Na pódiu se zpívalo, tančilo, cvičilo i bojovalo. Vystoupila Taneční škola Pohyb Praha, Taekwondo WTF či Judo USK Praha. Rozhovory poskytli i významní partneři projektu: Magistrát hl. m. Prahy, Besip a Nadace Besip, Allianz pojišťovna či Puntanela. Společnost Puntanela připravila pro děti „ostrov plný zábavy“, na kterém se dalo kreslit, modelovat, nebo soutěžit o drobné dárky.  Vedle hraček představila kolekci dětského oblečení francouzské značky v malé módní přehlídce a věnovala šeky na oblečení dvěma dětským domovům. Darů bylo ostatně víc, Nadaci BESIP a Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek byly od prof. Alana Krautstengla (Anglo-American University) předány poukazy na studium. Obdarováni byl i Sportovní klub Jedličkova ústavu a Nadační fond Plaváček.

Přítomní se mohli mezi programem také vzdělávat, stanoviště tu měli hasiči, záchranná služba i městská policie, která pro děti připravila improvizované dětské dopravní hřiště, kde děti mohly získat dětský řidičský průkaz. Velkou atrakcí pro malé i velké byl také Golem – modul hromadného neštěstí. Přímo na pódiu pak byla členy Českého červeného kříže ošetřena „zraněná“ moderátorka Gábina Partyšová, když nasimulovala poranění ruky.

Zábava na pražském Staroměstském náměstí byla už jen několik hodin před začátkem nového školního roku plna dobré nálady. A hlavně bezpečné zábavy, kterou zakončila koncertem kapela Tři sestry.

Záštitu nad akcí převzali Magistrát hl. m. Prahy, Nadace Besip, Besip a MŠMT.

Co je projekt Praha dětem - bezpečnost dětí a mládeže?

Bezpečnost dětí a mládeže při všech jejích činnostech je v současnosti zkoumána z nejrůznějších poloh. Projekt Bezpečnost dětí a mládeže poukazuje na aspekt bezpečnosti a zapojuje subjekty, které jsou s touto problematikou přímo spojené. Vizí projektu je navodit stav, v němž by se péče a osvěta o bezpečnost a komfort dětí a mládeže staly obvyklým standardem při práci/studiu dětí a mládeže i při využití volného času. Praha dětem je pilotní akce projektu, který bude pokračovat v dalších městech a krajích České republiky.

Kdo se na realizaci projektu podílí?

Spolupořadateli projektu jsou GENESY s.r.o., BESIP a Nadace BESIP. Záštitami budou kraje, magistráty a radnice a ministerstva, která jsou s bezpečností a výchovou mládeže spojená.

Základní informace

Pilotní akce projektu proběhne v Praze, na Staroměstském náměstí, 30. srpna 2011, s názvem Praha dětem a bude sloužit nejen k představení celého ambiciózního projektu, ale i jako „databáze“ pro etapy následující.

Charitativní složka projektu

V případě projektu Bezpečnost dětí a mládeže zajišťujeme

  • Vystoupení dětských a mládežnických souborů
  • Předání šeků neziskovým organizacím
image
https://genesy.cz/wp-content/themes/hazel/
https://genesy.cz/
#8f8f8f
style1
paged
načítám...
/www/doc/www.genesy.cz/www/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off